Сєвєродонецьк відвідав відомий український письменник Сергій Жадан


14 листопад 2014 р

10600446_672014042913410_2209129765928583416_n7 листопада в місті 2014 року Сєвєродонецьку на запрошення і за підтримки громадської організації “ВІДРОДЖЕННЯ СХОДУ” та  за сприяння відділу Культури Сєверодонецької міської ради відбулася творча зустріч з письменником Сергієм Жаданом. Ще коли планувався цей захід, у декого виникли побоювання, що на цю творчу зустріч ми не зберемо глядачів й велика зала місцевого Палацу Культури буде порожньою, а це – незручно. На що ми заперечили й передали слова Сергія, що він готовий приїхати, навіть якщо на зустріч з ним прийде всього 10 чоловік.

 


Рекламували ми цей благодійний захід своїми силами, без залучення фахівців, грошових коштів, тощо. Основна реклама була в інтернеті, ну й ще розвезли по деяким закладам власноруч зроблені маленькі афішки та зателефонували знайомим. Хотіли запросити старшокласників через оголошення в школах, але в нашому місті було продовжено канікули й тому це виявилося неможливим. Отже, на велику кількість глядачів ми особливо не розраховували, хоча й не поділяли занадто песимістичні прогнози. Але те, що ми побачили перед початком зустрічі, нас надзвичайно здивувало! Зал був майже повним! Ми навіть не очікували і це було дуже приємно. 

Sergey Zhadan

Творчій вечір почався з ліричних творів. Сергій дещо змінив формат зустрічі, оскільки в Лисичанську, де він виступав цього ж дня зранку, деякі глядачі розплакалися, коли поет почав захід зі своїх творів про війну. Також там виникли певні непорозуміння з комуністами, які образилися, що Сергій не поділив з ними погляди стосовно того, що начебто “з Леніна почалася історія” і “Ленін – це начало всєх начал”. Тому в Сєвєродонецьку Сергій був налаштований оминати гострі кути й не політизувати захід. Вже потім знайомі мені казали, що очікували від нього більшої радикальності й прояву патріотизму, доводилося пояснювати, що спонукало поета до стриманості. Але незважаючи ні на що, вечір вийшов чудовим! Творчість Сергія Жадана спочатку невимушено захоплює своєю неординарністю, а потім непомітно поглинає повністю, вражаючи щирістю і глибоким змістом. Вже наступного дня я роздала знайомим на їх прохання всі книжки Жадана, які мала, бо у багатьох виникло бажання глибше ознайомитися з його творчістю.

10389354_672014509580030_3745688717175460063_n

 

“….В почині завжди є процес
твого народження. І це –
суттєвий крок до заморок
життя. Під владою зірок
вже наростає твій процент,
що зменшує твій строк.

Та разом з тим це та пора,
коли виходить на-гора
твоя залежність від умов
народження. І ти, немов
сліпий, не здатен вибирать
поміж вітчизн і мов.

1932394_672014899579991_3712201364027105910_n

 

Тому твоя вітчизна – це
твоє тавро і твій кацет,
чий прояв є надміру злим,
бо туго стягнено вузли,
і хоч гидке твоє лице,
та мусиш бути з ним. …..”

І вже з нового:

“….Трагічні події, насамперед просто події –
буде що згадувати в смутку та безнадії.
Залишились хіба що ми з тобою.
Можливість миру, як і можливість бою,
не привід, аби тікати разом із юрбою…”

Протягом твочого вечора глядачі мали можливість надсилати запитання, на які письменник відповів наприкінці зустрічі. Одне з них лунало приблизно так:”Чи є люди, яких Ви вважаєте безнадійними?”
– Ні,- відповів Сергій, – Безнадійність живе в середині самої людини, яка когось вважає безнадійним.
По закінченню зустрічі було море вражень, квіти, подяки, автографи, спільні фотографування і навіть освідчення!

Sergey ZH

“Небо за її вікнами буде холодне й зелене.
Дощ буде заливати пам’ять її невичерпну.
Хай забуває про все.
Хай забуває навіть про мене.
Лише про мене хай забуває в останню чергу.”

“Сергій, ми вже не забудемо тебе ніколи!” – пише одна з прихильниць поета, і я теж приєднуюсь до її слів.

 

Всі квіти, які подарували Сергію, він побажав відвезти до місця, де патріоти вшановують пам’ять загиблого полковника Радієвського, що, до речі, вже стає традицією.

Матеріал підготувала  Вікторія Нікольська

14 листопад 2014 р.

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *