Тематичний вечір до Дня пам’яті жертв Голодоморів. Презентація книги Світлани Талан “Розколоте небо”


Svitlana TalanУ четверту суботу листопада в Україні щорічно відзначається скорботна пам’ятна дата — День пам’яті жертв Голодоморів та політичних репресій, що були влаштовані радянською владою за часи свого правління. Зокрема й Голодомору 1932-1933 років, який визнано Геноцидом українського народу на міжнародному рівні. Напередодні США назвала Голодомор в Україні найжахливішим злочином 20 сторіччя. Спланована конфіскація врожаю зернових та усіх інших продуктів харчування у селян представниками радянської влади впродовж Голодомору 1932-33 років безпосередньо призвела до вбивства селян голодом у мільйонних масштабах! При цьому радянська влада мала значні запаси зерна в резервах та здійснювала його експорт за кордон під час Голодомору, забороняла та блокувала виїзд голодуючих поза межі України, відмовлялася приймати допомогу для голодуючих з-за кордону. Попри те, що дії представників радянської влади, що спричинили смерть людей голодом, кваліфікувалися згідно з нормами тогочасного радянського кримінального законодавства як вбивство, причини цього масового злочину ніколи в СРСР не розслідувалися та ніхто з можновладців, причетних до злочину, не поніс покарання. Впродовж десятиріч масове вбивство людей штучним голодом не лише навмисно замовчувалося радянською владою, але й взагалі заборонялося про нього будь-де згадувати.
У дослідженнях відомих істориків Джеймса Мейса та Роберта Конквеста автори доводять, що Голодомор в Україні 1932-1933 років відповідає загальноприйнятому визначенню геноциду. 24 країни Світу офіційно визнали Голодомор геноцидом українського народу. У пам’ять про жертв Голодомору в Україні в різних містах країни встановлено меморіальні комплекси. І в День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій зазвичай проходять церемонії поминання: жителі збираються разом і несуть в руках запалені свічки, які покладають потім до підніжжя меморіалів. У 16:00 в День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій в Україні проходить загальнонаціональна хвилина мовчання.
В Сєвєродонецьку 21 листопада 2014р. відбулася знакова подія – вперше за весь час існування нашого міста було організовано загальноміський культурно-просвітницький захід, присвячений пам’яті жертв Голодомору – Тематичний вечір “Не згасне пам’ять”. Захід було проведено за ініціативою і за підтримки Громадської організації “ВІДРОДЖЕННЯ СХОДУ”. Хочемо висловити велику подяку організатору і режисеру тематичного вечора, директору місцевого Палацу Культури Олені Гринько, всім учасникам, а також Сєвєродонецькому Міському відділу Культури за сприяння в проведенні цього заходу. Особливу подяку хочеться висловити українській письменниці, гордості нашого міста – Світлані Талан, яка нещодавно стала членом Національної спілки письменників України і взяла участь в Тематичному вечорі з презентацією своєї нової книги “Розколоте небо” про Голодомор на Луганщині. Пані Світлана підкорила глядачів щирістю, глибиною переживань автором трагедії своїх героїв і в цілому, трагічною сторінкою в історії України, що ніхто не залишився байдужим. Багато людей не приховували своїх сліз. Після презентації книги, глядачі мали можливість надіслати Світлані Талан питання й отримати на них відповідь, відбулося живе і тепле спілкування автора з глядачами. Особливо людей зацікавило те, що роман заснований на реальних подіях, які відбувалися саме на Луганщині. Також бажаючі мали можливість придбати книжки з автографом автора.

Holodomor
В програмі Тематичного вечора “Не згасне пам’ять” взяли участь танцювальні і вокальні колективи міського Палацу Культури, захід супроводжував вдалий музичний та слайдовий супровiд, глядачам було показано епізод театральної інсценіровки, за мотивами роману Світланин Талан “Розколоте небо”, зі сцени лунали українські пісні, які передавали драматизм трагічних подій, вірші про Голодомор у авторському виконанні. Фіналом заходу стала акція “Запалимо свічки”. Глядачі вийшли на подвір’я біля Палацу Культури, виклали жовто-блакитними свічками Голодоморний хрест, вшанували пам’ять жертв Голодомору хвилиною мовчання під звуки метроному й заспівали Гімн України.
Думаю цей Тематичний вечір надовго залишиться в пам’яті сєвєродончан. І дуже хочеться сподіватися, що такі заходи до Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору відтепер стануть в Сєвєродонецьку традицією.

Матеріал підготувала  Вікторія Нікольська

22 листопад 2014 р.

 

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *